Åbning af Center for AI ved DMJX
Overview
Åbningskonference: Center for AI ved DMJX
9. december 2025 kl. 14-17 – Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, Aarhus
Vi glæder os til officielt at åbne Center for AI ved DMJX, hvor vi promoverer og arbejder med ansvarlig og visionær brug af kunstig intelligens i journalistik, medier og kommunikation.
Til vores officielle åbning, kan du møde nogle af landets mest interessante stemmer inden for tech, etik, kreativitet og medieudvikling, når vi sætter fokus på både muligheder og ansvar, når AI rykker ind i redaktioner, bureauer og organisationer.
På programmet finder du blandt andre:
- Kristian Ahm, DMJX – taler om AI som eksistentiel fordring i medieverdenen og stiller skarpt på de grundlæggende valg, vi står over for som fagfolk.
- Lykke Møller Kristensen – deler indsigter fra sit arbejde med AI literacy og fokus på mennesket.
- Jesper Vangkilde, Google Danmark – giver et indblik i, hvordan AI revolutionerer adgangen til information, og hvad det betyder for journalister.
- Jeppe Hamming, Nørgaard Mikkelsen - om hvordan man kan bruge generativ AI til at skabe marketing-indhold.
Efter oplæggene mødes oplægsholderne til en fælles paneldebat, hvor vi undersøger, hvordan vi balancerer innovation med kritisk sans, styrker fagligheden, og hvordan vi sikrer, at mennesket stadig tager beslutningerne.
Vi slutter af med bobler og mulighed for at netværke fra 16.30-17.
Vi glæder os til at se dig!
NB. Eventet er for fagprofessionelle, undervisere og studerende inden for medier, journalistik, kommunikation, design og reklame.
Lineup
Good to know
Highlights
- 3 hours
- In person
Location
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
6A Helsingforsgade
Lokale 0.22 8200 Aarhus Denmark
How do you want to get there?
Frequently asked questions
Organised by
Followers
--
Events
--
Hosting
--